City, State & Federal Elected Officials

State Officials:

State Office Building Address: 100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd., St. Paul, MN 55155
State Capital Building Address: 75 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd., St. Paul, MN 55155

Region Six-East State Senators:

Senator Joe Gimse Legislative District 13 Republican
75 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd. 
Capitol Building, Room 303 
651-296-3826
Sen.joe.gimse@senate.mn
Home: Willmar, 405 11th Ave. SE, 56201, Home Phone: 320-235-7371
Business Phone: 320-235-8628
Occupation: Home builder, land developer
Committees: Transportation (Chair); Capital Investment; Higher Education

Senator Scott J. Newman Legislative District 18 Republican
75 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd. 
Capitol Building, Room 301
651-296-4131
Sen.scott.newman@senate.mn
Home: Hutchinson, 24203 Oday Avenue, 55350, Home Phone: 320-587-5965
Occupation: Attorney
Committees: Judiciary and Public Safety (Vice Chair); Finance; Health and Human Services

Senator Gary W Kubly Legislative District 20 DFL
100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd. 
State Office Building, Room 103 
651-296-5094
Sen.gary.kubly@senate.mn
Home: Granite Falls, 125 Aadland Cir., 56241, Home Phone: 320-564-4295
Occupation: Lutheran Pastor
Committees: Agriculture and Rural Economies ( Ranking Minority Member); Capital Investment; Energy, Utilities and Telecommunications

Region Six-East State Representatives:

Representative Paul Anderson Legislative District 13A Republican
445 State Office Building
100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd.
651-296-4317 or 800-339-6071
Rep.paul.anderson@house.mn
Home: Starbuck, 22935 270th Ave., 56381, Home Phone: 320-239-2726
Occupation: Farmer
Committees: Agriculture and Rural Development Policy and Fiance (Vice-Chair); Education Finance; Environment, Energy and Natural Resources Policy and Finance

Representative Bruce Vogel Legislative District 13B DFL
507 State Office Building
100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd.
651-296-6206 or 888-727-4551
Rep.bruce.vogel@house.mn
Home: Willmar, 430 - 45th Street SW, 56201, Home Phone: 320-212-2581
Occupation: Business
Committees: Agriculture and Rural Development Policy and Finance; Higher Education Policy and Finance; Judiciary Policy and Finance; Transportation Policy and Finance

Representative Ron Shimanski Legislative District 18A Republican
367 State Office Building
100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd.
651-296-1534 or 800-920-5882
Rep.ron.shimanski@house.mn
Home: Silver Lake, 23808 Jet Avenue, 55381, Home Phone: 320-327-0112
Occupation: Farmer and business owner
Committees: Judiciary Policy and Finance (Vice-Chair); Agriculture and Rural Development Policy and Finance

Representative Dean Urdahl Legislative District 18B Republican
571 State Office Building
100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd
651-296-4344 or 800-920-5861
Rep.dean.urdahl@house.mn
Home: Grove City, 54880 253rd Street, 56243, Home Phone: 320-857-2600
Occupation: Author, Retired educator
Committees: Legacy Funding Division (Chair); Government Operations and Elections; State Government Finance

Representative Lyle Koenen Legislative District 20B DFL
241 State Office Building
100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd
651-296-4346 or 800-341-5897
Rep.lyle.koenen@house.mn
Home: Clara City, 1017 N. Division Street, P.O. Box 327, 56222, Home Phone: 320-847-4305
Occupation: Transportation
Committees: Veterans Services Division (DFL-Lead); Property and Local Tax Division; Taxes

Governor Mark Dayton

www.governor.state.mn.us

U.S. Congressman Collin Peterson

Minnesota’s Seventh Congressional District
http://collinpeterson.house.gov
fax: 202-225-1593
Washington D.C. Office: 2211 Rayburn HOB
202-225-2165
Chief of Staff: Mark Brownell
Willmar Office: 320 4th St. SW, Centre Point Mall, Willmar, MN 56201
320-235-1061
Willmar Office Staff Assistants: Mary Bertram, Al Loehr, Tom Meium, Bob Ness, and Maynard Pick
Detroit Lakes Office: Toni Merdan, Senior Economic Development Officer, 218-847-5056

Kandiyohi County

NAME POSITION
Jim Butterfield Commissioner, District 1
Doug Reese Commissioner, District 2
Dean Shuck Commissioner, District 3
  Commissioner, District 4
Harlan Madsen Commissioner, District 5
Jenna Fischer Attorney
Dan Hartog Sheriff
Sam Modderman Auditor/Treasurer
Julie Kalkbrenner Recorder

McLeod County

NAME POSITION
Ray Bayerl Commissioner, District 1
Kermit Terlinden Commissioner, District 2
Paul Wright Commissioner, District 3
Sheldon Nies Commissioner, District 4
Beverly Wangerin Commissioner, District 5
Michael Junge Attorney
Scott Rehmann Sheriff
Cindy Schultz Auditor - Treasurer
Lynn Ette Schrupp Recorder

Meeker County

NAME POSITION
Beth Oberg Commissioner, District 1
Dale Fenrich Commissioner, District 2
Bryan Larson Commissioner, District 3
Mike Housman Commissioner, District 4
Mike Huberty Commissioner, District 5
Stephanie Beckman Attorney
Jeff Norlin Sheriff
Barbara Loch Auditor
Sharon Euerle Treasurer
Elaine Lenhard Recorder

Renville County

NAME POSITION
Randy Kramer Commissioner, District 1
Bob Fox Commissioner, District 2
Paul Setzepfandt Commissioner, District 3
John Stahl Commissioner, District 4
Lamont Jacobson Commissioner, District 5
David Torgelson Attorney
Scott Hable Sheriff
Larry Jacobs Auditor/Treasurer
Gail Miller Recorder

Web Design by Dennis Benson